חלוקי נחל
10 הצעות לעיצוב גינות עם אבנים טבעיות
ינואר 7, 2018
אבני_מדרך,ריצוף_וחיפוי
אבן טבעית לריצוף חוץ במראה כפרי
פברואר 6, 2018
חלוקי נחל

סלעים וחלוקי נחל הם אבנים טבעיות שיש להן יתרונות רבים בעיצוב גינות, כולל האפשרות לטיפול מינימלי בתחזוקתן, כאשר, ברוב המקרים, לחלוקי נחל וסלעים נדרשת פחות תחזוקה לעומת שמירה על מראה של אבנים מעובדות. אבל, גם אם נדרשת השקעה מינימלית לשמירה על המראה הדקורטיבי, ישנן כמה פעולות שכדאי לבצע כדי לשמור על המראה היפה של האבנים לאורך זמן.

טיפול בחלוקי נחל קטנים

חלוקי נחל קטנים אפשר לפזר במקומות שונים בגינה. הם משמשים בדרך כלל למטרות דקורטיביות ולא לדריכה, אך הם מכסים שטחי קרקע ומהווים תוספת יפה לצמחייה ולחיפוי הקרקע. במהלך הזמן האבנים הקטנות מתפזרות, שוקעות, מתערבבות בקרקע ומאבדות את אפקט החיפוי היפה שלהן. לכך כמה פתרונות:

כאשר מפזרים חלוקי נחל על קרקע הגנה, הצבת יריעה מיוחדת מתחת לשכבת האבנים מונעת את שקיעתן לתוך הקרקע. היריעה יכולה לסייע גם במניעת הופעת צמחי בר לא רצויים.

כדי למנוע התפזרות של האבנים הקטנות אפשר לגדר את שטח החיפוי באמצעות גדר מדשאות נמוכה. אפשרות אחרת, שמתאימה לאזורי גינה שבהם חלוקי נחל קטנים מעל משטח יציב, היא הוספה תקופתית של אבנים, במקום אלו שהתפזרו.

ניקוי תקופתי של חלוקי הנחל באמצעות שטיפה מסיר את שיירי האדמה וחושף אבנים יפות ונקיות. מומלץ להתיז את המים בעדינות כדי לא לגרום לתזוזת האבנים.

רצוי להימנע מדריכה על האבנים כדי למנוע את שקיעתן. אפשר לתכנן את השטח באופן שמאפשר לחצות אותו ללא דריכה על חלוקי הנחל. כמו כן, כדי למצב את האבנים לשקע אותן בבטון, וכך ליצור משטח יציב

רצוי לעשב את האזור לפני הנחת חיפוי מחלוקי נחל. הצבת עציצים וכדים על חיפוי האבנים יאפשר לשלוט על התפשטות הצמחייה.

טיפול בסלעים דקורטיביים

  • למנוע שקיעה של הסלע

סלעים גדולים וטבעיים הם מראה מרהיב בגינה. לא נדרש להם טיפול מיוחד אבל במהלך הזמן משקלו של הסלע יכול לגרום לשקיעתו. לכן, חשוב להציב סלעי גינה על משטח יציב, ובמקרי הצורך אף לייצב אותם על משטח מלט (פעולה שמחייבת חפירה בקרקע ומילוי בתערובת טיט). סלעים בינוניים אפשר להציב על יריעה יציבה שמאפשרת להזיז אותם בעת הצורך.

  • ניקוי אבנים וסלעי גינה טבעיים

סלעים שומרים על המראה הטבעי שלהם, אבל במהלך השנים יכולים להתכסות באדמה, באבק ובצמחייה. כאשר סלע גדול מתכסה בחול ועפר ומאבד מהמראה הדקורטיבי אפשר לשטוף אותו עם צינור מים ולנקות את החריצים בעזרת מברשת ומים.

ישנם סלעים הצוברים אזוב, בעיקר באזורים טחובים. יש שמעדיפים את המראה הטבעי של האזוב והטחב, אבל, במקרים שבהם מעוניינים להסיר אותם, מומלץ להשתמש בחומרי ניקוי עדינים, לאחר בדיקה במקום מוסתר, כדי לא לפגוע בפני הסלע ולאחר מכן לשטוף עם מים להסרת החומר.

סלעים בינוניים נוטים יותר להתכסות בעפר. אפשר להסיר אותו באמצעות שטיפה בצינור. במקרים שבהם יש אפשרות לנייד את הסלעים יש שמעניקים להם שטיפה יסודית ולאחר מכן מחזירים אותם למקומם בגינה.

  • חשוב לדעת:

לפני שמנקים סלעים או מסירים צמחייה באמצעות חומרי ניקוי (בין שחומרים ביתיים כגון חומץ, ואקונומיקה או דטרגנטים עדינים) מומלץ להתייעץ עם מומחה, כדי למנוע פגיעה בגוון האבן (בעיקר סלעים כהים). ברוב המקרים שטיפה באמצעות מים מספיקה כדי להשיב להם את הגוון הטבעי.

התקשרו עכשיו :)
פתח צ'אט ווטסאפ
צריכים עזרה?
שלום :)
כיצד נוכל לעזור?