עשה זאת בעצמך: המדריך להנחת אבני דרך

ריצוף לגינה במודיעין
ריצוף לגינה במודיעין
אוגוסט 14, 2017
גינת פטיו
גינות פטיו
ספטמבר 10, 2017
צפחה_פראית_שחורה
מדריך זה נכתב ונערך למשתמש הביתי. ביצוע הוראות המדריך יעזור לכם להשיג תוצאות מצוינות בהנחת אבני דרך ותוכל להתגאות בהן. עם זה, לצורך גימור מקצועי, אנו מציעים לך לפנות למעצב נוף או לקבלן מרצפות כדי שיבצעו עבורך את העבודה.
השיטה שמציג המדריך נמצאת בשימוש מעצבי נוף מקצועיים רבים, אבל ישנם אחרים שלהם שיטות אינדיבידואליות שחלקן שונות לחלוטין מבחינת הגישה לנושא..
הכלים הדרושים:
סליל חוטים ויתדות
פלס מים
סרט מדידה
מריצה
את מרובעת
כף סיידים
בחירת ריצוף – אנו ממליצים על מרצפות 450X450 מ”מ
תערובת מלט (או חול/בטון)
חיפוי לעשבים שוטים
חלוקי נחל דקורטיביים.
 לפני תחילת פרויקט אבני הדרך, וודאו את הנקודות הבאות:
שקיעת הקרקע. אם השביל ממוקם בצד הבית, וודאו שהשטח מנוקז היטב מהיסודות. הנחה של אבנים, חצץ או חלוקי נחל על שטח בגובה אקראי לא תפתור בעיות.
הגובה בתחילת ובסיום הנחת אבנים. אם הקרקע משופעת לאורך מרחק קצר, ייתכן שעליכם לשקול אפשרויות חיזוק קטנות כדי להגביה ולמדרג את הקרקע.
המרחק של הצעדים ומיקום האבנים. הדרך הטובה ביותר לבדיקה היא לצעוד עשרה צעדים נינוחים לביצוע מדידה מנקודת ההתחלה ועד לצעד האחרון. לחלק את המרחק בעשרה כדי לקבל ממוצע צעדים נכון. לדוגמה אם אורך הצעד הטבעי שלך הוא 600 מ”מ ואתה משתמש באבני מדרך שאורכן 400 מ”מ, המרחק בין שתי אבני מדרך יהיה 200 מ”מ.
(גברות, שימו לב, אל תניחו לתיקונצ’יק לאלץ אתכן לצעוד בפסיעות ענק על השביל).

שלב ראשון – בחירת אבני ריצוף

אפשר למצוא סוגים רבים של אבני ריצוף, בכל צורה, גודל וצבע. בעת בחירת האבנים למדרך, תכללו גם את הריצוף שקיים סביב הבית. מכיוון שלמרצפות רבות גדלים אחידים, ייתכן שתוכלו למצוא את אבן הדרך המשולמת שמתאימה גם לגוון. אם אין בנמצא אבנים זהות, שקלו לרכוש אותן מתוך המבחר העצום שמוצג באולם התצוגה ובאתר האינטרנט שלנו. <<<
הגודל האידיאלי של אבני דרך הוא 450 מ”מ. הן מתאימות בנוחות לכף רגל של מבוגר, והנחת חלוקי נחל בין האבנים מעניקה איזון נאה. כמו כן יש מבחר גדול של אפשרויות טבעיות כגון לוחות ריצוף נגד החלקה בדגמים שונים. ייתכן שתרצו לבדוק אבני ציפחה במראה הטבעי והמושלם שבאולם התצוגה <<. כל אלה משמשים אפשרויות מושלמות לאבני דרך. ללא קשר למבחר הגדול, השימוש בכל אבני המדרך הוא למטרה זהה.

שלב שני – מדידת וחישובים

שימוש בשיטות שפורטו לעיל, מאפשר לקבוע את גודל הצעדים ולאחר מכן את המרחק שבין אבני המרצפת. ברגע שבידכם המידות תוכלו לקבוע את כמות המרצפות לכל אורכו של השביל. אנו ממליצים על מרחק של 100 מ”מ ו – 200 מ”מ בין המרצפות. מרחק זה מאפשר פסיעה נוחה והרבה מקום לחלוקי נחל או חיפוי קרקע המכוסה בצמחייה בין האבנים. הטבלה למטה תעזור לכם לקבוע כמה מרצפות נחוצות לבניית השביל:
גודל מרצפת, מרחק צעד, מרווח בין מרצפות
מרצפות לכל 5 מטר שביל: מרצפת 400 מ”מ, צעד 500 מ”מ, מרווח 100 מ”מ = 10 מרצפות (1.6 מ”ר)
מרצפות לכל 5 מטר שביל: מרצפת 400 מ”מ, צעד 600 מ”מ, מרווח 200 מ”מ = 8.33 מרצפות (1.33 מ”ר)
מרצפות לכל 5 מטר שביל: מרצפת 400 מ”מ, צעד 700 מ”מ, מרווח 300 מ”מ = 7.14 מרצפות (1.14 מ”ר)
כל צעד שונה ומה שנוח לאדם אחד לא בהכרח נוח לאחר. קחו את הזמן למדידה והניחו את אבני הדרך כדי לקבל מרחק צעידה נוח.
באופן כלל, 1 שק של מלט מעורבב מראש יתאים כמצע ל – 3-4 מרצפות.

שלב שלישי – הנחת מרצפות

להניח את המרצפות כאשר יודעים בחישוב גס את המידות בהתאם לצעד 2, לפרוס אותן באמצעות הנחתן על הקרקע במטרה לוודא שאכן מרוצים ממיקומן ומהמרווחים שביניהן. זהו השלב שבו אפשר לבצע כמה שינויים קטנים על ידי קירוב והוספת מרצפות, או הרחקתן וצמצום מספרן.
מקמו את סליל החוטים לכל אורך השטח. באופן אידיאלי, תהיו מעוניינים בקו בגובה 1 מ”מ מעל גובה גימור המרצפות כדי לא לשבש את המערך שלהן, ובערך 60 מ”מ מעל גובה האדמה כדי לאפשר 20 מ”מ של מצע מלט ו – 40 מ”מ של מרצפת. הסירו כמות מספקת של אדמה או חומרי גלם כדי לאפשר את זה ומדרגו את השטח הרחק מיסודות הבית או לכיוון מערכת ניקוז קיימת.

שלב רביעי – הנחת מצע המרצפות

אנשים רבים בוחרים להניח את המרצפות ישירות על האדמה החשופה או על חול (שמשמש בסיס מרצפות יציב). ככל שהדבר מפתה, מאוחר יותר הוא יגרום לכם לעבודה נוספת כאשר המרצפות ינועו או יאבדו את ייטשטשו. השיטה הטובה ביותר להנחת אבני מרצפות היא הצבתן על בסיס ממלט לח.
שימוש במלט מתחת לאבני מרצפות משמש לארבע נקודות מפתח:
מלט מאפשר למרצפות להיצמד לקרקע.
הוא מעניק למרצפות בסיס מוצק ויציב יותר.
מאפשר לפלס מרצפות.
שומר על המראה המרובע ומפחית צמיחה של טחב ועובש.
ברגע שהשטח מפולס ומדורג עם הסליל המתוח לתזכורת, התחילו בהנחת אבן המדרך הראשונה על מצע המלט הלח. השתמשו בכף שפכטל או באת חפירה כדי למקם את המלט תוך השארת גובה סביר לאבן. ערבבו מלט במריצה ביחס של 5:1 חול לתערובת בטון. מרחו שכבה דקה של מלט למצע המרצפת. הניחו את האבן וסייעו לה להתמקם תוך הפעלת כוח. אזנו את המרצפת לאורכה ולרוחבה בעזרת פלס. הניחו מרצפת על המלט בשימוש בסליל החוטים להנחייה. אם המרצפת ממוקמת גבוה מדי, השתמשו בפטיש גומי או בידיים כדי להוסיף לחץ להנמכת המרצפת. ברגע שהיא מונחת בגובה הרצוי, אזנו את האבן לאורך ולרוחב והתאימו אותה למרצפת הסמוכה באמצעות פלס מים. אם נדרש, תוכלו להסיר את המרצפת ולהתאים מחדש את מצע המלט כדי לשפר את גובהה.
אם הנחתם את המרצפת בצורה לא נכונה, אל תיכנסו לפאניקה! המלט מתייבש לחלוטין תוך כ – 24 שעות ותוכלו להתאים מחדש את המרצפת עוד שעה לפחות, יהיה לכם זמן בשפע להתאים בשלמות את מקום אבן המדרך. הסירו ומקמו מחדש כמה פעמים עד שתהיו מרוצים מהתוצאות. המשיכו לאורך השביל עם אותן פעולות עד שתגיעו ללוח הריצוף האחרון.

שלב חמישי – היקף

המונח “היקף” מתיחס למלט או לבטון שמקיף את גבולות המרצפת או את השטח המרוצף. זוהי תוספת דקורטיבית מועילה למניעת תנועות עתידיות של האבנים. כאשר משתמשים באבני דרך, זה באמת יהדק את המרצפות למקומן. פשוט מרחו כמות נוספת של מלט סביב היקף כל מרצפת, באופן ידני או באמצעות שפכטל. מרחו את המלט בחצי הגובה של צד המרצפת כדי להדביקה היטב.

שלב שישי – גימור

אפשרו למלט להתייבש במהלך הלילה או לקראת סוף השבוע כהכנה לשבוע הבא.
לשביל חצץ או חלוקי נחל, מדדו את השטח הכללי וחסרו ממנו את משטח האבנים. לדוגמה, אם השטח הוא באורך 10 מטר וברוחב מטר (10X1 = 10 מ”ר) וכולל 10X400 מ”מ אבני מדרך (0.16X10 = 1.62 מ”ר, השטח הכללי שעליכם לכסות עם חלוקי נחל הוא 8.4 מ”ר (10 מ”ר – 1.6 מ”ר). הכפילו את זה בעומק השטח כדי לקבוע את סך הכמות הנדרשת. אם 40 מ”מ משטח אבן מונח על 30 מ”מ מצע מלט, אזי העומק הנדרש יהיה 70 מ”מ (0.07 מ”מ). בהתאם לביצוע חישובים אלה, תזדקקו להיקף משוער של 6 מטר חלוקי נחל.
אם השטח מיועד לגן, השתמשו בשיטות דומות כדי לקבוע את כמות הקרקע והחיפוי האורגני (או חיפוי חלוקי הנחל) הדרושה. אפשרו עומק של לפחות 50-30 מ”מ לשכבה העליונה של החיפוי ומלאו את השטח הנותר עם אדמה לשתילה. אם אתם משתמשים באדמה הוסיפו לחישוב זה 15%.

שלב שביעי – ניקוי

אלעיתים, כאשר מניחים משטחי ריצוף במלט, זה יכול להיות מלוכלך מעט! טיפות מקריות של מלט או בטון על מרצפות עלולות להיות קשות להסרה אם אין מטפלים בכך מיידית. במקרה כזה, השתמשו במוצרי ניקוי ייעודיים (חומצות קלות) שפועלים על משקעי מלט. רצוי לבצע תהליך זה לפני שתילת צמחייה.תודה שפיניתם מזמנכם לקריאת התוכן. בתקווה שזוהי התחלה טובה לתהליך שדרוש לכם להנחת מרצפות בדרך שלך. אם יש לכם שאלות כלשהן, אל תהססו ליצור קשר עם אנשי שירות הלקוחות שלנו.
גינון שמח,התוכן המפורסם מיועד להדרכה כללית בלבד. מפרטים נתונים לשינויים ללא הודעה מוקדמת. אין באפשרות חברת לקבל כל אחריות על התוכן המתפרסם או לעבודה המבוצעת בהתאם לשיטות אלו. אם אינכם בטוחים תמיד חפשו ייעוץ של מומחה מקצועי.

התקשרו עכשיו :)
פתח צ'אט ווטסאפ
צריכים עזרה?
שלום :)
כיצד נוכל לעזור?