מה חשוב לדעת כשבוחרים ריצוף חוץ מאבן לגינה

חלוקי נחל כאלמנט עיצוב פנים וחוץ
אוגוסט 14, 2017

ריצוף חוץ מאבן מעניק לגינה ולחצר נגישות ודקורטיביות. השימוש באבנים טבעיות לריצוף חוץ פופולרי בקרב אדריכלים ומעצבים. ריצוף חוץ מאבן מעניק נגישות ודקורטיביות כאשר קיים מגוון גדול של אבנים שאפשרי לרצף שבאמצעותן הן את פנים והן את חוץ הבית. במקרים רבים אפשר להשתמש באותו סוג האבן לריצוף פנים וחוץ אבל קיימים הבדלים מסוימים, לדוגמה רבים משתמשים באבן מעובדת לעיצוב פנים הבית כאשר אותה אבן משמשת לעיצוב הגינה בצורתה הטבעית. עם זה ישנם מעצבי בתים שאינם מתייחסים לכלל ומעצבים את פנים הבית עם אבנים טבעיות ואת החצר עם אבנים מעובדות ומלוטשות, שהן בדרך כל חלקות יותר מאבנים טבעיות. חשוב לדעת כי מכון התקנים קבע מקדם החלקה לאריחים ולאבני ריצוף ומכיוון שמרקם פני אבן מעובדת חלק יותר יש לעבד את האבנים באמצעות מכשור כגון מברשת פלדה כדי להפוך את המרקם למחוספס יותר.

 

מה חשוב בבחירת ריצוף חוץ לגינה

ישנם כמה פרמטרים שיש להביא בחשבון לפני שבוחרים את סוג האבן לריצוף החוץ:

  • עמידות האבן. ישנם סוגי אבן שעמידים יותר בפני תנאי לחות ומזג אויר בעוד אבנים אחרות דוהות בשמש או צוברות כתמים במשך הזמן.
  • לטקסטורת האבן חשיבות גם לגבי הפונקציונליות שלה. אבנים הסופגות נוזלים הן עמידות פחות ולכן נוטות להיפגע. כמו כן חשוב לבדוק מראש לאיזו מטרה משמש הריצוף, האם כאלמנט דקורטיבי או פונקציונלי.
  • כיום נהוג לעצב את הגינה כמעין המשכיות של הבית ומבחינה דקורטיבית יש חשיבות להתאמת ריצוף החוץ לפנים הבית. במקרים כאלה נהוג לבחור באבנים בגוון המתאים לגוון ריצוף הפנים כדי להעניק את אותה תחושת המשכיות.
  • נקודה חשובה לא פחות היא עלות ריצוף חוץ לגינה. כאשר מדובר בתקציב לעיצוב החוץ, אבני ריצוף מקומיות בדרך כלל זולות יותר מאבנים מיובאות שאינן נחצבות בארץ.

באיזה סוג ריצוף לבחור?

כאמור, אפשר לרצף עם אבנים טבעיות ומעובדות, מקומיות ומיובאות, וחשובה ההתאמה האסתטית והפרקטית של סוג האבן. מכיוון שישנם סוגים רבים של אבנים במצבי עיבוד שונים, בחירת ריצוף חוץ מאבן היא בהתאם לטעם האישי – אפשר לתכנן שבילים מוטבעים או לפזר אבני מדרך גדולות. במקרים שבהם בוחרים בריצוף פרקטי, חשוב למקם את האבנים בשטח אדמה יציב שאינו שוקע, מה שמחייב לעתים את חיזוק הקרקע לפני הנחת האבנים. לכך יש חשיבות גם כשמדובר בריצוף למטרות דקורטיביות, מכיוון שהנחת אבני ריצוף על קרקע לא יציבה הנוטה לשקוע פוגמת במראה האסתטי של הגינה.

ריצוף חוץ לגינה – סוגי אבנים

אבן ירושלמית – אבנים בגוונים בהירים שמקורה בהרי ירושלים. אינן סופגות כמעט נוחות לעיצוב. אבנים דומות הן אבני ביר זית.  

כורכר – אבנים יפות למראה שאפשר לחתוך ולעצב בקלות יחסית. יתרונן הוא אפשרויות העיצוב המגוונות, אך אבנים אלו רכות ונוטות לכתמים.

אבן מצפה – אבנים שמקורן מאזור מצפה רמון. נוחות לחיתוך ולעיבוד, בעלות מראה מגוון ופראי.

אבן סלייב – בגווני ורוד ואדום. אבנים הנוחות לעיבוד.

אבן עצמון – אבנים בגווני צהוב ובז’. חזקות ובעלות מקדם ספיגה נמוך.

אבני חברון – כמה סוגים של אבני גיר שמקורן בהרי חברון. לאבנים אלו טקסטורה מגוונת היוצרת אפקט מעניין.

בלו סטון – אבן דקורטיבית כהה ומעובדת

טרווטין – אבן גיר מיובאת בגוונים בהירים. עמידה למזג אוויר קיצוני.

אבני פירוק – אבנים מיובאות יקרות יחסית שפורקו ממבנים (בדרך כלל מבניינים עתיקים).

בזלת – אבנים כהות וקשות עם ספיגה מינימלית בעלות מראה ייחודי. מתאימות גם לריצוף שטח נרחב.

אבני צפחה – אבנים מיובאות בגוונים שונים. אבן חזקה עם ספיגה מינימלית. אפשר להשתמש בהן לריצוף במצב הטבעי או כאבנים מעובדות. מתאימות פחות לסביבת מים.

גרנוליט – אלו הם חלוקי נחל בגודל של מילימטרים שמערבים אותם בתערובת בטון אותה יוצקים לריצוף. מתאים לריצוף שבילים ומשטחים.

התקשרו עכשיו :)
פתח צ'אט ווטסאפ
צריכים עזרה?
שלום :)
כיצד נוכל לעזור?