חלוקי נחל כפריט דקורטיבי ייחודי לגינה | חלוקי נחל לשימוש חוץ

סנדסטון_צהובה_פראית
עיצוב גינה בסגנון ים – תיכוני | גינה ארצישראלית
מאי 10, 2018
מדרכי_סנדסטון_בגווני_חום
חיפוי קרקע הגינה באבן (חיפוי אנאורגני) – בזלת, גרניט וחלוקי נחל
יולי 9, 2018
גרניט_לבנה

חלוקי נחל הם אמצעי דקורטיבי ומועיל לעיצוב הגינה. הם אינם דורשים טיפול מיוחד, שומרים על צורתם המקורית ומשתלבים במגוון עיצובי פנים וחוץ. לכן, רבים מהלקוחות בוחרים בחלוקי נחל כמוטיב העיקרי בעיצוב הגינה שלהם.

שימושים נפוצים של חלוקי נחל לגינה

חלוקי נחל משמשים לריצוף וחיפוי גינות, עיצוב וגידור אזורים בחצר ומסייעים לשמירה על המראה היפה של צמחיית הגינה. הם משתלבים טוב בגינות עם צמחיית מים, כיוון שהם מונעים התאדות מים; מומלץ להשתמש בהם לחיפוי הקרקע סביב הצמחייה.

אפשר לערב עם תערובת בטון ליצירת מדרכות ושבילים (גרנוליט), להדביק לקירות ולאלמנטים דקורטיביים ועוד. בשל צורתם הייחודית ניתן אף להשתמש בהם כאלמנט קישוט מינימליסטי, לדוגמה מילוי לקערות נוי או בריכת דגים;

האנרגיות החיוביות של חלוקי הנחל – מוטיב המים

למבנה העגול והשלם של חלוקי הנחל משמעות חיובית באמונות רבות. הם נחשבים לבעלי אנרגיות טובות ומשמשים לעיצוב דקורטיבי והוליסטי של גני זן, גנים טיפוליים וגנים מינימליסטיים. חלוקי נחל משתלבים היטב עם אלמנטי מים, מה שמאפשר את שילובם בחדרי אמבטיה ובריכות מעוצבות הנמצאות בפנים הבית. בשטחי חוץ משתמשים בהם רבות לעיצוב דקורטיבי של בריכות גינה, מפלים קטנים ועיצובי גינה הכוללים מים.

חלוקי נחל במבחר גדלים

חלוקי נחל מצויים בטבע בגדלים שונים. כאשר מקטלגים אותם לצורך דקורטיבי, מבחינים בין שישה גדלים; לעיצוב הגן או פנים הבית משתמשים בגדלים ספציפיים, כאשר קוטרו של חלוק הנחל הקטן ביותר הוא כחצי ס”מ – והוא נקרא חלוק נחל מספר 1; חלוק נחל מספר 6 הוא הגדול ביותר והוא מגיע בקטרים הנעים בין 18 – 40 ס”מ.

התאמת גודלם של חלוקי הנחל חשובה לסגנון העיצוב של הגן או פנים הבית – בדרך כלל חלוקי נחל גדולים מתאימים לגידור או עיטור קרקעית בריכה וכדומה; חלוקים בגודל בינוני מתאימים לעיצוב גינות ולדקורציה של פנים הבית והאבנים הקטנות מתאימות לפסיפסים ולמשטחי גרנוליט.

המראה העגול של חלוקי הנחל

הצורה הייחודית והחלקה שלהם משתלבת בהרמוניה עם המון סוגי מרקים שקיימים בגינה כיוון שהיא מאוד ניטרלית. לכל חלוק נחל עיצוב טבעי וייחודי משלו, לכן מעצבי פנים ונוף רבים משתמשים בהם למגוון עיצובים דקורטיביים בבית ובגינה. הצורה העגולה של חלוקי הנחל היא תוצאה של תהליך שנמשך שנים רבות ומייחדת אותם מסוגים אחרים של אבנים דקורטיביות. זרמי המים שברו וסחפו את הסלעים, החליקו את פניהם והעניקו להם את צורתם המיוחדת. אפשר לראות אותם בסביבתם הטבעית בקרבת מקווי מים ובאזורים שבהם זרמו מים בעבר.

לחלוקי הנחל צורה עגולה ולא אחידה המאפשרת עיצוב פנים וחוץ באופן ייחודי השונה מעיצוב סטנדרטי באמצעות אבנים אחרות. הגיוון האסימטרי של חלוקי הנחל מוסיף אלמנטים דקורטיביים וייחודיים לגינות, כיכרות, גדרות, קירות ומרצפות. בשל גודלם הקטן עד בינוני של חלוקי הנחל הם נוחים לשימוש כעיטור דקורטיבי בצורות גיאומטריות מגוונות ולפסיפסים שונים. חלוקי הנחל משתלבים מעולה עם חומרי גלם מסוגים שונים ומתאימים לכל סגנון עיצוב פנים וחוץ.

גוונים של חלוקי נחל

חלוקי נחל קיימים בגוונים שונים הנובעים מהרכב המינרלים שלהם. ישנם חלוקי אבן המכילים מינרל אחד בלבד ואחרים שכוללים כמה סוגי מינרלים, בהתאם להרכב הסלע המקורי שנשחק בידי המים וממנו נוצרו החלוקים.

צבעי החלוקים נעים בין לבן ועד לגווני שחור. חלוק נחל כאלמנט עיצובי הוא ניטרלי למדי אבל מלבד חלוקי הנחל הלבנים ישנם חלוקים בגוונים כהים יותר ומכיוון שגווניהם של חלוקי הנחל אינם זהים לחלוטין אפשר ליצור באמצעותם טקסטורת צבעים מגוונת שיוצרות תוצר סופי מיוחד כמו שביל צבעוני באמצע הגן או תצורת פסיפס מקורית.

חלוקי נחל כאלמנט עיצובי עיקרי לגינה

בחלוקי נחל אפשר להשתמש לסגנונות שונים של גינות ולעצב איתם אלמנטים שונים באותה הגינה. למשל, ניתן לתעל אותם לטובת עיצוב גיאומטרי מסודר, או לטובת אזורים פראיים יותר.

הם דרך מצוינת ליצור נוף בגינה, במיוחד טבעי. ניתן להשתמש בגדלים שונים כדי ליצור קרקע כיסוי, גבעות וטרשים. שימוש בצבעים שונים גם יכול להוסיף עניין או להגדיר שטחים בגן, וזאת בנוסף על הדגשת הצמחייה.

טיפ: מומלץ להניח מתחת לשכבת החלוקים רשת מיוחדת לסינון מים ולשמירה על יציבות האבנים.

סגנונות עיצוב גנים גיאומטריים

עם חלוקי נחל אפשר לבנות גינות קטנות וגדולות בכל סגנון, כולל צורות גיאומטריות שונות, החל בפשוטות יותר וכלה בעיצובים גיאומטריים מסובכים.

שני סגנונות עיצוב גנים שמאפיינת אותם הצורה הגיאומטרית והמוטיב העיקרי שלהם הוא חלוקי נחל – הם הגן הצרפתי והגן היפני. הגנים הצרפתיים התבססו על תכנון מפורט שכלל את חלוקת השטח של הגן, שבילים וערוגות במבנים סימטריים. התוצאה הייתה גן מלאכותי (אפילו הצמחייה פוסלה באופן אחיד) ומרהיב שמבוסס על צורות ברורות וניגודי גוון חדים. הגן היפני מבוסס גם הוא על ניקיון ואחידות; קיימת הפרדה ברורה בין המשטחים השונים של הגן, אם כי בצורה פחות מלאכותית מאשר בגינה הצרפתית.

חלוקי נחל מתאימים להפליא לגנים המעוצבים בקווים גיאומטריים. אלו אמנם אבנים הנאספות בתפזורת, אבל באמצעות גידור או הפרדת השטח הן משמשות למילוי צורות מוגדרות כגון מרובע, משולש, מעגל וצורות מורכבות יותר. יתרה מכך, אפשר להשתמש בגדלים שונים של חלוקי נחל בגוונים שונים ליצירת שטחים בגדלים שונים המורכבים כולם מחלוקי נחל, בין אם גינות מיניאטוריות או משטחים גדולים המכוסים באבנים. 

רעיונות דקורטיביים שימושיים באמצעות חלוקי נחל

 חלוקי נחל הם דרך מצוינת להוסיף עניין חזותי למרקם הבית או הגינה; על ידי שילובם בנוף הטבעי שלכם אתם יכולים להפוך את הגינה והשטחים החיצוניים למיצג מסוגנן ומושך לעין. אז כדי לייחד את הגינה שלכם משל אחרים – איגדנו לכם כמה רעיונות איך לייעל את השימוש בחלוקי נחל לגינה;

חיפוי קרקע

דווקא בשל הגיוון שלהם, המעניק להם יתרון רב בעיצוב גינות, הם מתאימים פחות כאבני מדרך, אם כי הם משתלבים היטב בשבילי בטון יצוקים; למשטחים המשמשים למעבר הליכה רצוי להשתמש בחלוקי נחל בקטרים של 3-5 ס”מ. חלוקי הנחל משמשים בעיקר לנוי, לחיפוי הקרקע ולעיצוב גינות, ומשתלבים כמעט בכל סגנון עיצוב גינות הידוע כיום.

אם יש לכם פינה מוזנחת בגינה, או דשא לא מטופח ולא רצוי, חלוקי הנחל יאפשרו כיסוי של האזור ויתנו מראה נקי ומסודר. טוב ורצוי להוסיף חלוקי נחל בעלי צבע ומרקם שיוסיפו אופי מעניין לאזורים אלה כגון “חלוקי נחל חוף” או “חלוקי נחל שלג”.

תעלת ניקוז

תעלת ניקוז ממש כמו בטבע; ניתן לחפות בעזרת חלוקי הנחל, או ליצור מהם תעלות ומעברי ניקוז לגינה, תוך שמירה על זרימת מים תקינה ונקיה.

תיחום לעצים וצמחיית הגן

אם יש לכם עצים בחצר או בגינה, אתם יכולים להשתמש בחלוקי הנחל כחיפוי סביבם ולהפוך את בסיס העץ ליותר מושך מבחינה ויזואלית. מסגור ברור באמצעות חלוקי הנחל מאפשרת ליצור ניגודים בין האזור המוגדר היטב לבין האקלקטיות של הצמחייה. באופן הזה אפשר ליצור בגינה אחת כמה שטחים גיאומטריים של חלוקי נחל מעוצבים עם צמחייה עשבונית או פרחים ועם אלמנטים דקורטיביים שונים כגון מזרקות אבן ועוד.

 למסגר את הגינה עם חלוקי נחל

בעזרת מיקום חכם ומתוכנן מראש, אפשר לתחם בעזרת חלוקי הנחל את שטחי הגינה השונים; למשל, לצור הפרדה בין שטח המדשאה לפינת הישיבה או בין משטחי טוף לבין צמחייה; ההפרדה יוצרת סדר ונותנת עיצוב מקורי ומתקדם לגן שלכם.

שביל או מעבר

שימוש נפוץ ומעולה לחלוקי הנחל הוא הגדרת שביל או מעבר בעזרתם; משתלבים מעולה כאבני מדרך (בגודל המתאים).  בחרו חלוקי נחל בגוון אחיד או צבעוני – בניגוד לצבע השביל או הדרך, על מנת להדגיש את האזור.

החלוקים משתלבים היטב בשבילים קיימים; מסביב למרצפות או כחלק משביל הבנוי בצורת שתי וערב, ריבועים דקורטיביים המכילים חלוקי נחל ועוד. הם מתאימים לכל חומר גלם, אם לשבילים מאבני רכבת או מאבנים טבעיות. באמצעות הגדרת השטח שלהם הם משתלבים בשביל בצורות גיאומטריות שונות ומאפשרים משחק צורות דקורטיבי.

מצע בגן

חלוקי נחל ליכולים לשמש כמצע בגינה, שבו הם יכולים להגן על הקרקע מסחף, אור שמש ועשבים.

חיפוי יצירתי

בעזרת חלוקי הנחל השונים תוכלו ליצור מראה אומנותי על ידי יצירת דפוסים או צורות בשטח החיפוי שלכם. אתם יכול לעשות אפקט של שתי וערב, מבוך מיניאטורי, או עיגולים גדולים  באמצעות חלוקי הנחל להגדיר את השטחים ולמלא אותם.

פסיפסים של חלוקי נחל

באמצעות חלוקי הנחל אפשר ליצור פסיפסים גיאומטריים מרהיבים כגון ריבועי דומינו או קרני שמש ולשלב אותם בצורות לולייניות מרהיבות. אפשר ליצור כיכר מעוצבת עם חלוקי הנחל, אם יש בידכם את הזמן והמוטיבציה – החלוקים מושקעים בשכבת בטון; לאחר יישור במכבש מנקים את שכבת הבטון החיצונית באופן שמיישר כמעט לחלוטין את השכבה העליונה אך גם מאפשר להבחין בדגם האבנים הדקורטיבי.

חלוקי נחל בעציצים

חלוקים דקורטיביים הם הגימור המושלם עבור עציצים וכדים בכלל. אתם יכול להשתמש בחלוקי הנחל לכיסוי הקרקע שעל פני השטח של העציצים, אפשר לצפות חלק מהם בלקים צבעוניים, מראה מרענן ושונה לעציץ הדקורטיבי שלכם

התקשרו עכשיו :)
פתח צ'אט ווטסאפ
צריכים עזרה?
שלום :)
כיצד נוכל לעזור?