עיצוב גינה בסגנון ים – תיכוני | גינה ארצישראלית

עיצוב גינה בסגנון אנגלי | גינות אבן אנגליות קלאסיות
מאי 10, 2018
גרניט_לבנה
חלוקי נחל כפריט דקורטיבי ייחודי לגינה | חלוקי נחל לשימוש חוץ
מאי 30, 2018
סנדסטון_צהובה_פראית

כידוע ישראל שוכנת באגן הים התיכון, ולמזג האוויר בארץ קווים דומים למזג האוויר ביוון או קפריסין, למשל. לאגן הים – התיכון מאפיינים מאוד ספציפיים, לא כל הצמחים יכולים להתקיים בסביבה אקלימית קשה כמו בארץ. לכן הרבה מהמוטיבים בגינה הארץ – ישראלית הם בכלל דוממים (סלעים, חצץ, כדי חרס ועוד). ארצנו הקטנטונת זוכות להרבה חודשי שמש וקיץ, גינות בעיצוב ים תיכוני נותנות מענה מעולה לבילוי חמים וכיפי בחיק המשפחה והחברים  

אלמנטים המרכיבים את הגינה הים – תיכונית

בזכות חודשי הקיץ הרבים, אנחנו רואים בארץ תרבות חצרות פרטיות יפהפייה; על מנת להגיע לעיצוב גינה בסגנון ים תיכוני, צריך לשמור על כמה מוטיבים עיקריים:

פינות ישיבה מוצלות – ישראליות במיטבה

אין כמו צהריים קיציים עם חברים או משפחה בחצר האחורית; אנחנו הישראלים – מתים על זה! לכן בעת עיצוב הגינה חשוב להרבה אנשים לכלול פינת ישיבה נוחה, מוצלת ומרווחת שנוכל לרבוץ בה בכיף בשעה שהילדים והכלבים מתרוצצים מסביב. גינה ים תיכונית מאפשרת שטחים גדולים, בהם ניתן למקם פרגולה או סוכך חי ותחתיו מקום לארח.

מוזאיקה – פסיפס ואריחים מעוצבים בגינה הים – תיכונית

גינות בעיצוב ים תיכוני בארץ מושפעות מאוד מהגינות אצל שכנותינו, יוון, קפריסין ואפשר לראות גם שילוב של אלמנטים ספרדיים כמו אריחים מעוטרים. ניתן לשלב אותם בשבילים המפוזרים ברחבי הגינות, כריצוף בפינות הישיבה ואפילו מסביב לערוגות. גם בעזרת הפסיפס ניתן ליצור דפוס עדין או אפילו תמונה שלמה ברחבת האירוח; כך מתקבל מוטיב קבוע בכל הגינה.

ארץ של חרס וכדים

האותנטיות הים – תיכונית מתבטאת בעיקר בכלי חרס גדולים בצורות שונות, כגון קומקום ענק עם מכסה, מבנה באר או כדי חרס; ניתן לשתול בהם צמחים ‘נופלים’, כך הם משמשים כעציצים יפהפיים פזורים ברחבי הגינה הנותנים את האפקט הטבעי בין כל האבן מסביב. כלי החרס בעיצובים השונים יוצרים נקודות עניין ולפעמים אף משמשים כמוטיב המוביל לעיצוב הגינה.

חצץ או טוף כאלמנט דקורטיבי בעיצוב גינות ים – תיכוני

בואו נאמר את זה בצורה חד משמעית: לא יורד כאן גשם, לא מספיק. לכן קשה, עד גבול הבלתי אפשרי, להגיע לגינות ירוקות עד בישראל. סגנון העיצוב הים – תיכוני אימץ לחיקו את החצץ והטוף כיוון שלצמחיה סיכויים נמוכים לשרוד. הצבעים הייחודים של האבנים הקטנטנות מאפשרות שילובים יפים שיוצרים טקסטורות עדינות ומעניינות.

לאבנים אלו יתרונות רבים, שממקמים אותן כאחד האלמנטים המרכזיים כשמדובר בעיצוב גינות בסגנון ים – תיכוני:

  • אפס תחזוקה: בניגוד לצמחים, אבנים אינן דורשות טיפול מיוחד או יחס יומיומי ומסור. ניתן בקלות לסדר אותן בגינה בצורות מעוצבות ולהניח להן לקטוף את המחמאות J
  • עלות: מה שהופך את אבני החצץ והטוף לאטרקטיביות מאוד הוא מחירן הנמוך והתועלת הגבוהה המתקבלת ביחס אליו.
  • גיוון: לאבני הטוף צבע חום – אדום כהה, ואפשר למצוא אותן גם בלבן – אפרפר; לחצץ לעומתו קשת קצת יותר רחבה: החצץ נחצב מסלעים גדולים, ואפשר לראות אותו בצבעים לבן, אפור וצבעי אדמה.

בשורה התחתונה, עיצוב גינה בסגנון ים – תיכוני לא יהיה שלם אם לא ישולבו בו אבני טוף או חצץ.

ובכל זאת, מה עם קצת צמחים ים – תיכוניים?

בסופו של דבר, גינה בלי צמחים, היא לא גינה. אז אם אתם רוצים להרוויח גם קצת ירוק בעיניים בין כל הסלעים, האבנים והחצץ, הצמחים שעליכם לשתול חייבים להתאים לאקלים הים – תיכוני. למרות שהמבחר הוא לא כל – כך גדול, הצמחים שכן עונים על ההגדרה מרהיבים, יפים, גדולים ומפיקים הרבה תועלת;
עצי זית, עם טיפוח והשקעה גדל להיות עץ יפהפה שבקלות יכול לעמוד במרכז הגינה ולהוות מוקד משיכה לעין; עצי לימון יכולים להשתלב בפאתי הגינה ולהוסיף לה צבע ועוד רבות ומגוונות האפשרויות. הצבעים העיקריים המשמשים בעיצוב גינות ים – תיכוניות הם כחול, סגול, צהוב וירוק כהה.

התקשרו עכשיו :)
פתח צ'אט ווטסאפ
צריכים עזרה?
שלום :)
כיצד נוכל לעזור?