מדרכי_בזלת_האמר
המדריך לבחירת אבנים לגינה
אוגוסט 14, 2017
חלוקי רוז
שילוב גרנוליט בעיצוב הגינה
אוגוסט 14, 2017
מדרכי_בזלת_האמר

לגינות מטופחות יתרונות סביבתיים רבים, אך גם חיסרון שהוא הצורך בהשקייה מרובה. חבל לוותר על גינה פרטית בגלל עלויות ההשקייה, אך  כיצד לטפח אותה כך שלא תראה מוזנחת וקמלה? אחת הדרכים לעיצוב גינות חסכוניות במים היא באמצעות ריצוף אבן.

מדוע לרצף גינה?

ריצוף אבן בגינה משמש לכיסוי שטחי אדמה שאינם מיועדים לצמחייה. כאשר מעוניינים לחסוך בשטחי ההשקייה של הגינה, אפשר לבחור לרצף את השטח עם אבנים טבעיות, לבחור בריצוף טבעי ואקלקטי, באבנים מסותתות או בפסיפסי אבנים וחלוקי נחל קטנים. השילוב של אבני ריצוף בשטח הגינה מאפשר חיסכון במים ועם עיצוב נכון של הגינה אפשר ליצור נוף ירוק ויפה ללא הוצאות מוגזמות.

לריצוף אבן יש מקום של כבוד בעיצוב גנים מסוגננים ומפוארים. במזרח העתיק כוסו חצרות ברצפות פסיפס מעוצבות, גינון ים-תיכוני כולל ריצוף אבן טבעית על שטחים גדולים. זהו תכנון חכם מאחר שעלויות ההשקייה גבוהות באזורים הללו. סגנון עיצוב נוף נוסף עם ריצוף אבן הוא גינות יפניות מינימליסטיות שבהן נכללת כמות מועטה של צמחייה.

ריצוף שבילי גינה

שבילים אפשר לרצף עם אבנים בכל גודל, החל מאבני גרנוליט קטנות וצפופות ועד אבני מדרך גדולות ומרווחות. כלל האצבע הירוקה הוא שאבנים גדולות משמשות לעיצוב גינה גדולה ואבנים קטנות לגינה קטנה. כלל זה מתייחס לדיסוננטיות הנוצרת בנוף כאשר, לדוגמה, גודלן של אבני ריצוף גדולות אינו משתלב בגינה קטנה ולהיפך, אך לרוב אין בכך בעייה כל עוד האבנים משתלבות בנוף הגינה. אך חשוב לזכור שלאבנים המרצפות שבילים מטרה פרקטית ויש לתכנן את המרחקים בין אבן לאבן באופן שיאפשר מעבר נוח.

 

מחירי אבנים לריצוף הגינה

ריצוף אבן לגינה אינו יקר יחסית, בעיקר כאשר האבנים  נמכרות בצורתן הטבעית, ללא עיבוד כמעט. אבנים אלו נכרות בארץ (וגם מיובאות מחו”ל) ועוברות חיתוך בלבד. האבנים הלא מעובדות משתלבות בנוף הגינה היפה ומרשימות כמעט כמו אבנים טבעיות מסותתות, שגם עלותן אינה גבוהה יחסית.

גם מחיריהם של חלוקי נחל המשמשים לריצוף ולחיפוי גינות נמוכים יחסית, אם כי עלותם של סוגים מסוימים ונדירים יקרה יותר. כך גם מחירים של אבני ריצוף קטנות (גרנוליט) הנמכרות בשקים גדולים של טונות.

 

דרכים נוספות לחיסכון בגינת אבן

ישנן כמה אפשרויות מלבד ריצוף אבן לגינון ולשמירה על גינה מטופחת במחיר שאינו גבוה. אמנם גינון ביתי של גינה קטנה אינו דומה להשקעה הנדרשת ליצירת גן גדול ומרהיב שכולל צמחייה ואלמנטים דקורטיביים מורכבים, אך התוצאה תמיד מרהיבה לעין:

שתילה מעל הקרקע: קיימות שיטות שונות לגינון מעל הקרקע, הפשוטה ביניהן היא שתילה בכדי אבן ובעציצים. מאחר שההשקייה כוללת רק את הכד או העציץ אין צורך בכמות גדולה של מים, כפי שנדרש בהשקייה של צמחייה שנשתלת באדמה. ישנן מגון אפשרויות גינון בכדים, החל מכדי חרס גדולים שבהם שותלים שיחים ועצים קטנים, וכלה בסולמות עציצים קטנים המעניקים מראה מיוחד לגינת האבן.

מערכות מים חסכוניות: טפטפות הן דרך אולטימטיבית לשמור על החסכון במים, שמוזרמים דרך מערכת ההשקייה בכמויות מדודות. טפטפות מתאימות הן להשקיית עצים חסכונית והן להשקיית צמחיית מסלעה.

שתילת צמחיה חסכונית: דוגמה לצמחיית גן חסכונית היא גינות המעוצבות בסגנון מזרח תיכוני. גינות אלו משלבות ריצוף אבן עם צמחייה טבעית המתאימה לאקלים הארץ. לסגנון עיצוב זה אפשר לבחור בעצים ובשיחים שמיעוט ההשקייה אינו מפריע להם להתפרש לאורך השבילים בכדי אבן ובמסלעות. סוג צמחייה חסכוני נוסף הוא קקטוסים ואגבות הצומחים בסביבה טבעית דלה במים ופופולריים בעיצוב מסלעות גינה.

התקשרו עכשיו :)
פתח צ'אט ווטסאפ
צריכים עזרה?
שלום :)
כיצד נוכל לעזור?