אבן_פירוק_בהירה
יתרונות של מסלעות בעיצוב גנים מרהיב
דצמבר 11, 2017
חלוקי נחל
10 הצעות לעיצוב גינות עם אבנים טבעיות
ינואר 7, 2018
חלוקי נחל

התפישה המקובלת היא שעיצוב נוף גינה משקף את הטבע באמצעות צמחייה. אבל, שתילה של עצים ופרחים אינה בהכרח גינון שמשקף את הטבע. לעתים יש צורך באלמנטים נוספים שמעניקים לגינה את תחושת הטבע העמוקה. כאמצעי דקורטיבי ליצירת אווירה טבעית בגן משמשים חלוקי נחל, שמקורם הטבעי הוא ערוצי נחלים שיבשו. חלוק נחל הוא אבן שמקורה מסלע שנסחף ונשחק במשך זמן רב. בשל השחיקה נוצרו האבנים החלקות והייחודיות שבאמצעותן אפשר לעצב את הגינה במגוון אפשרויות וליצור פינות חמד שמעניקות תחושת טבע לגינות בכל סדר גודל, גם בגינות קטנות.

עיצוב עם חלוקי נחל

חלוקי נחל מתאימים ליצירת נוף טבעי מכיוון שהם אינם אחידים. אומנם אפשר לבחור בחלוקים בהתאם לגודל או לצבע אבל לכל חלוק מראה ייחודי, עובדה שמשתקפת במראה הנוף הכללי והטבעי למראה. בחלוקי נחל אפשר להשתמש לסגנונות שונים של גינות ולעצב איתם אלמנטים שונים באותה הגינה. הם משמשים לעיצוב מסודר וגיאומטרי וגם לאזורים פראיים יותר, כאשר אפשר להשתמש בסוג אחד או יותר של חלוק נחל לשילוב סגנונות עיצוב שונים:

  • פיזור אקלקטי של חלוקי נחל בתוך אזורים מוגדרים באופן גיאומטרי יוצר ניגוד בין הצורות הגיאומטריות והאזור הטבעי שבו חלוקי הנחל מפוזרים.
  • פיזור חלוקים באופן אקראי בסביבה שבה נשתלת צמחייה פראית כגון שיחים ומטפסים ליצירת נוף הדומה לטבע.
  • שילוב חלוקי האבן בסביבה הדומה לסביבתם הטבעית. כאמור, הם משתלבים היטב עם אלמנטים של מים, בריכה או מפל ולצמחיית מים המתפשטת על פני חלוקי הנחל מראה ייחודי.

הפילוסופיה של הגינה הטבעית

חלוק נחל תופס מקום חשוב בפילוסופיות ובתורות המזרח. מכיוון שחלוקים קשורים למים הם נקשרים לשלווה ולרוגע, והם אלמנט חשוב בתכנון גני זן. הפילוסופיה מאחורי הגנים היפניים וגני הזן כוללת את תכנון הגן כמיקרו-קוסמוס של הטבע. בגנים אלה ערימת אבנים משקפת הר, שיח קטן משקף עץ וחלוקי הנחל משקפים מים. גנים אלה יכולים להיות מעוצבים מחלוקים בלבד ובשונה לחלוטין מהטבע, לכל חלוק אבן מקום מוגדר משלו. אפשר להשתמש בגינון היפני באופן חופשי יותר, ולעצב בעזרת חלוקי נחל שטחי גינה בדומה לטבע, למשל להקיף חיפויים מחלוקי נחל עם שיחים נמוכים.

אפשר לעצב את הגינה באופן הוליסטי כפינה שלווה, ליצור שבילים ופינות חמד, ספסלים ומזרקות בפינות שקטות, פרחים מוקפים בחלוקי נחל קטנים שיוצרים אווירה פסטורלית.

יתרונות חלוק נחל בגינה הטבעית

  • חלוקי הנחל הם אבנים טבעיות ולכן אינם מפריעים להתפתחות צמחיית הגינה.
  • הם אלמנט טבעי מקסים לשילוב עם בריכות וסביבת מים. גם כאן הם מאפשרים לצמחיית המים הטבעית להיקלט ללא הפרעה.
  • חלוק נחל נוח להנחה בגן באופן הטבעי ביותר. אפשר להניח חלוקים על פני יריעה למניעה שקיעה או חלחול מים, או פשוט לפזר אותם על הקרקע. באותו אופן, אפשר להסיר אותם בקלות.
  • אין צורך לטפל בהם. הם עמידים לכל תנאי מזג האוויר, אם כי ישנם סוגים מסויימים של חלוקי נחל שיכולים לשנות את צבעם בשל מזג האוויר.
  • קיים מבחר גדול של חלוקי נחל טבעיים, החל בחלוקים בגודל כמה מילימטרים ועד לחלוקים הנאמדים בגודל של סנטימטרים, ובמגוון רב של צבעים, החל בחלוקי נחל בהירים, ורודים, אפורים ומגוונים ועד לחלוקי נחל שחורים.
התקשרו עכשיו :)