עיצוב גיאומטרי של חלוקי נחל לגינה

אבני_מדרך,ריצוף_וחיפוי
אבני מדרך שקועות או בולטות
נובמבר 9, 2017
אבן_פירוק_בהירה
יתרונות של מסלעות בעיצוב גנים מרהיב
דצמבר 11, 2017
חלוקי נחל

חלוקי נחל הם אלמנט פופולרי בעיצוב גינות בשל המראה הייחודי שלהם והאופן הנוח שבו בונים באמצעותם גינות וגנים בשלל סגנונות ודגמים. הם מגוונים מאוד מבחינת גודלם, הגוונים שלהם וצורתם הייחודית, תכונות שמאפשרות מגוון רב של עיצובים. אפשר לפזר אותם כפי שהם על אדמת הגינה, אם כי מומלץ להניח מתחת לשכבת החלוקים רשת מיוחדת לסינון מים ולשמירה על יציבות האבנים. יתרון חשוב נוסף של חלוקי נחל הוא החיסכון במים, שמתאפשר בשל האפשרות לכיסוי הקרקע באופן דקורטיבי באופן שלא מצריך כמות רבה של צמחייה לעיצוב הנוף.

סגנונות עיצוב גנים גיאומטריים

עם חלוקי נחל אפשר לבנות גינות קטנות וגדולות בכל סגנון, כולל צורות גיאומטריות שונות, החל בפשוטות יותר וכלה בעיצובים גיאומטריים מסובכים.

שני סגנונות עיצוב גנים שמאפיינת אותם הצורה הגיאומטרית הם הגן הצרפתי והגן היפני. הגנים הצרפתיים התבססו על תכנון מפורט שכלל את חלוקת השטח של הגן ושבילים וערוגות במבנים סימטריים. התוצאה הייתה גן מלאכותי (אפילו הצמחייה פוסלה באופן אחיד) ומרהיב שמבוסס על צורות ברורות וניגודי גוון. הגן היפני מבוסס על ניקיון ואחידות הקווים והפרדה ברורה בין המשטחים השונים של הגן.

חלוקי נחל מתאימים להפליא לגנים המעוצבים בקווים גיאומטריים. אלו אמנם אבנים הנאספות בתפזורת, אבל באמצעות גידור או הפרדת השטח הן משמשות למילוי צורות מוגדרות כגון מרובע, משולש, מעגל וצורות מורכבות יותר. יתרה מכך, אפשר להשתמש בגדלים שונים של חלוקי נחל בגוונים שונים ליצירת שטחים בגדלים שונים המורכבים כולם מחלוקי נחל, בין אם גינות מיניאטוריות או משטחים גדולים המכוסים באבנים.  

דווקא בשל הגיוון שלהם שמעניק להם יתרון רב בעיצוב גינות הם מתאימים פחות כאבני מדרך, אם כי הם משתלבים היטב בשבילי בטון יצוקים. הם משמשים בעיקר לנוי, לחיפוי הקרקע ולעיצוב גינות, ומשתלבים כמעט בכל סגנון עיצוב גינות הידוע כיום:

  • למסגר את הגינה עם חלוקי נחל

לחלוקי נחל יתרון דקורטיבי בכך שהם מבליטים חלקים מוזנחים בגינה. למשל, המעגל שמסביב לערוגות ולעצים והקווים הישרים בשולי שבילים, שלרוב אינם מעוצבים בקפדנות. חפירה לא עמוקה באדמה ומילוי בחלוקי נחל מאפשרים ליצור מסגרת מרהיבה לעצי הנוי, לשבילי האבן ולערוגת הפרחים. החלוקים גם מאפשרים לחפות את הקרקע ולשמור על הלחות.

  • להפריד בין אזורי גן שונים

שטחים של חלוקי נחל משמשים גם להפרדה בין חלקי הגן השונים ומסייעים להבליט אותם, למשל רצועת חלוקי נחל בין המדרכה והמדשאה, או בין משטחי טוף לבין צמחייה מעניקה משמעות חדשה לחלוטין לעיצוב הגן.

  • לשלב חלוקי נחל גיאומטריים בשבילים

החלוקים משתלבים היטב בשבילים קיימים, אם מסביב למרצפות או כחלק משביל הבנוי בצורת שתי וערב או כריבועים דקורטיביים המכילים חלוקי נחל. הם מתאימים לכל חומר גלם, אם לשבילים מאדני רכבת או מאבנים טבעיות. באמצעות הגדרת השטח שלהם הם משתלבים בשביל בצורות גיאומטריות שונות ומאפשרים משחק צורות דקורטיבי.

  • פסיפסים של חלוקי נחל

באמצעות חלוקי הנחל אפשר ליצור פסיפסים גיאומטריים מרהיבים כגון ריבועי דומינו, קרני שמש ולשלב אותם בצורות לולייניות מרהיבות. אפשר ליצור כיכר מעוצבת עם חלוקי הנחל, אם כי מדובר בעבודה מורכבת יותר – את האבנים משקעים בשכבת בטון. לאחר יישור במכבש מנקים את שכבת הבטון החיצונית באופן שמיישר כמעט לחלוטין את השכבה העליונה אך גם מאפשר להבחין בדגם האבנים הדקורטיבי.

  • חלוקי נחל וצמחיית הגן

מסגור ברור של חלוקי הנחל מאפשרת ליצור ניגודים בין האזור המוגדר היטב לבין האקלקטיות של הצמחיה. באופן הזה אפשר ליצור בגינה אחת כמה שטחים גיאומטריים של חלוקי נחל מעוצבים עם צמחייה עשבונית או פרחים ועם אלמנטים דקורטיביים שונים כגון מזרקות אבן ועוד.

התקשרו עכשיו :)