חלוקי נחל כאלמנט עיצוב פנים וחוץ

מה חשוב לדעת כשבוחרים ריצוף חוץ מאבן לגינה
אוגוסט 14, 2017
"מזרקות ומפלי מים" בפנג שוואי בגן
אוגוסט 14, 2017

חלוקי נחל הם אמצעי דקורטיבי ומועיל לעיצוב הגינה. הם אינם דורשים טיפול מיוחד, שומרים על צורתם המקורית ומשתלבים במגוון עיצובי פנים וחוץ. הצורה הייחודית והחלקה שלהם שוברת את החדגוניות אבל מאפשרת לשמור על נייטרליות. מכיוון שלכל חלוק נחל עיצוב טבעי וייחודי מעצבי פנים ונוף משתמשים בהם למגוון רב של עיצובים דקורטיביים בבית ובגינה. חלוקי נחל כאלמנט עיצובי משמשים לריצוף וחיפוי גינות וגנים, לעיצוב ולגידור אזורי גן וחצר, מונעים התאדות מים ומסייעים לשמירה על המראה היפה של צמחיית הגינה. הם משולבים בגינות עם צמחיית מים, ומכיוון שהם מונעים התאדות מים הם משמשים רבות לחיפוי סביבת צמחייה. אפשר לפזר אותם על פני השטח באופן חופשי לחיפוי קרקע הגינה, לערב עם תערובת בטון ליצירת מדרכות ושבילים (גרנוליט), להדביק לקירות ולאלמנטים דקורטיביים ועוד. בשל צורתם הייחודית הם משמשים כאלמנט קישוט מינימליסטי, לדוגמה כמילוי לקערות נוי, אבל לעיצוב פנים וחוץ משתמשים בכמות גדולה יותר של חלוקי נחל, בעיקר בחלוקי הנחל הקטנים המשמשים לחיפוי קרקע.

 

המראה העגול של חלוקי הנחל

הצורה העגולה של חלוקי הנחל מייחדת אותם מסוגים אחרים של אבנים המשמשות לעיצוב חוץ ופנים. היא תוצאה של תהליך שנמשך שנים רבות. זרמי המים שברו וסחפו את הסלעים, החליקו את פניהם והעניקו להם את צורתם המיוחדת. אפשר לראות אותם בסביבתם הטבעית בקרבת מקווי מים ובאזורים שבהם זרמו מים בעבר.

האנרגיות החיוביות של האבנים

למבנה העגול והשלם של חלוקי הנחל משמעות חיובית באמונות רבות. הם נחשבים לבעלי אנרגיות טובות ומשמשים לעיצוב דקורטיבי והוליסטי של גני זן וגנים מינימליסטיים. חלוקי נחל משתלבים היטב עם אלמנטים של מים, כגון חדרי אמבטיה ובריכות מעוצבות בפנים הבית. בשטחי חוץ משתמשים בהם רבות לעיצוב דקורטיבי של בריכות גינה, מפלים קטנים ועיצובי גינה הכוללים מים.

גודלם של חלוקי נחל

חלוקי נחל כאלמנט עיצובי מצויים בטבע בגדלים שונים. הם מבוררים לשישה גדלים דקורטיביים, כאשר לעיצוב הגן או הבית אפשר לבחור מתוך כמה גדלים – גודלו של חלוק נחל מס' 1 הוא כחצי ס"מ כאשר חלוק נחל בגודל 6 (הגדול ביותר) הוא בין 18 ועד ל-40 ס"מ. התאמת גודלם של חלוקי הנחל חשובה לסגנון העיצוב של הגן או פנים הבית – בדרך כלל חלוקי נחל גדולים מתאימים לגידור, לעיטור קרקעית בריכה וכדומה, חלוקים בגודל בינוני מתאימים לעיצוב גינות ולדקורציה של פנים הבית. האבנים הקטנות מתאימות לפסיפסים ולמשטחי גרנוליט.

גוונים של חלוקי נחל

חלוקי נחל קיימים בגוונים שונים הנובעים מהרכב המינרלים שלהם. ישנם חלוקי אבן המכילים מינרל אחד בלבד ואחרים שכוללים כמה סוגי מינרלים, בהתאם להרכב הסלע המקורי שנשחק בידי המים. צבעי החלוקים נעים בין לבן ועד לגווני שחור. חלוק נחל כאלמנט עיצובי הוא נייטרלי למדי אבל מלבד חלוקי הנחל הלבנים ישנם חלוקים בגוונים כהים יותר ומכיוון שגווניהם של חלוקי הנחל אינם זהים לחלוטין אפשר ליצור באמצעותם טקסטורת צבעים מגוונת.

חלוקי נחל כאלמנט עיצובי מעניין

לחלוקי הנחל צורה עגולה ולא אחידה המאפשרת עיצוב פנים וחוץ באופן יחודי השונה מעיצוב סטנדרטי באמצעות אבנים חלקות. הגיוון האסימטרי של חלוקי הנחל מוסיף אלמנטים דקורטיביים וייחודיים לגינות, כיכרות, גדרות, קירות ומרצפות. בשל גודלם הקטן עד בינוני של חלוקי הנחל הם נוחים לשימוש כעיטור דקורטיבי בצורות גיאומטריות מגוונות ולפסיפסים שונים. חלוקי הנחל משתלבים להפליא עם חומרי גלם מסוגים שונים ומתאימים לכל סגנון עיצוב פנים וחוץ.